XXI Ranking Drukarń Dziełowych – „Drukarnia Dziełowa Roku 2021/2022” wybrana!

W czwartek 16 września 2022 roku poznaliśmy wyniki Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych 2021/2022. W tym roku po raz pierwszy uroczystość wręczenia wyników odbyła się podczas pierwszej edycji Jesiennych Targów Książki (Warszawa).Podobnie jak w latach poprzednich ranking przebiega w dwu etapach: „WYDAWCY WYBIERAJĄ DRUKARNIE”, DRUKARNIA DZIEŁOWA ROKU.W pierwszej części to wydawcy oceniają współpracujące z nimi zakłady poligraficzne. Brane są pod uwagę trzy kategorie: jakość produkcji, terminowość wykonywania zleceń oraz komunikatywność, czyli przepływ informacji między wydawcą a drukarnią. Skala ocen ‒ 1-6.
W drugiej części Rankingu brane są pod uwagę parametry rozwoju drukarń: wielkość produkcji, wydajność pracy, wielkość inwestycji, eksport. Przeliczone na punkty oceny dodawane są do tych uzyskanych w pierwszej część Rankingu. Drukarnia, która uzyska największą ocenę średnią – wygrywa.

Do drugiej części Rankingu i wyboru Drukarni Dziełowej Roku 2018/2019 przeszło 16 firm. Informacje o wynikach produkcyjnych nadesłało 6 z nich.
A które drukarnie wstąpiły w tym roku na podium?


Na najwyższym miejscu utrzymał się poznański ABEDIK. Wysoka ocena wydawców ‒ 5,86, do tego świetne wyniki produkcyjne (wzrost obrotów prawie o 40% oraz wielkość inwestycji przyniosły tej drukarni po raz kolejne to zaszczytne miejsce. W sumie 5,93 pkt.


Na miejscu drugim lubelska Drukarnia Akapit. To miejsce dała drukarni bardzo wysoka, najwyższa w tej edycji Rankingu, ocena wydawców (5,96) oraz solidna ocena za wyniki produkcyjne (3,18). W sumie 4,57 pkt.

Na miejscu trzecim ex aequo (po 4,37 pkt.) Białostockie Zakłady Graficzne S.A, oraz Drukarnia Wydawnicza im. W. L. Anczyca (tak samo jak w roku ubiegłym). Oceny BZGraf: 5,25 (ocena wydawców, 3,48 (wyniki rozwoju drukarni) – w sumie 4,37; Drukarnia Wydawnicza: analogicznie 5,88 oraz 2,85.

Wszystkim laureatom gratulujemy.

Stoją od lewej: Lucjan Rzepka (Drukarnia Abedik), Piotr Janicki (Drukarnia Wydawnicza im. W.L. Anczyca), Marcin Samojłowicz (Białostockie Zakłady Graficzne), Jarosław Baryła (Drukarnia Akapit). Siedzą; Janusz Kopacz (członek Zarządu Warszawskiej Sekcji Poligrafów), Andrzej Palacz (red. naczelny magazynu “Wydawca” i portalu www.wydawca.com.pl)

Sumując wyniki produkcyjne zakładów biorących udział w Rankingu, odnotowujemy finansowy skok obrotów o 22% w stosunku do 2020. Zdajemy sobie sprawę, że jest to w części wynikiem wzrostu cen na papier i inflacji. Bardziej więc adekwatne do rzeczywistości będzie ocena produkcji egzemplarzy książek. I tak, w kategorii książki w oprawie złożonej odnotowaliśmy wzrost o 14,6%, książek klejonych – 8,9%.

A oto pełne dane Rankingu:

Przypominamy, że drukarnie świadczące usługi druku cyfrowego (oprócz zakładów, w których druk cyfrowy jest elementem dodatkowym usług) nie biorą jeszcze udziału w drugiej części Rankingu. Dlatego też to wydawcy wybierają najlepsze ich zdaniem drukarnie. Przypominamy, że w 2022 roku to:

  • Miejsce I – TOTEM.COM.PL (Inowrocław)
  • Miejsce II – Drukarnia SOWA (Warszawa)
  • Miejsce III – Mazowieckie Centrum Poligrafii (Marki)

Organizatorami rankingu są Sekcja Poligrafów SIMP, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, magazyn „Wydawca”. Patronem medialnym Rankingu od lat jest miesięcznik „Poligrafika”.

(redakcja magazynu “Wydawca”)
XXI Ranking Drukarń Dziełowych – „Drukarnia Dziełowa Roku 2021/2022” wybrana! – Wydawca

Cień

NASI KLIENCI:

© Copyright 2023 BZGraf Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie zdjęć lub treści bez zezwolenia zabronione.
Projekt i wykonanie Clouds Studio Graficzne